Про харчування дітей у Зіньківській громаді
Реформа шкільного харчування у дії
З 2020 року в Україні триває реформа шкільного харчування, ініційована першою леді Оленою Зеленською та спрямована на забезпечення дітей якісним, безпечним та повноцінним харчуванням у закладах освіти, формування культури здорового харчування та поширення її серед українських родин.
З початку реформи:
- вступили в силу нові Санітарний регламент для шкіл, Норми та порядок організації харчування, Методичні рекомендації щодо системи безпечності на харчоблоках (НАССР);
- для управлінців шкіл та органів місцевої влади постійно проходять консультації щодо впровадження нових норм і процедур закупівель продуктів та послуг харчування; розроблено Методичні рекомендації щодо закупівель у сфері шкільного харчування;
- поступово модернізується обладнання шкільних харчоблоків;
- оновлюється методична і матеріальна база навчання кухарів, які відтепер опановуватимуть сучасні практики та змінять підхід до вивчення теоретичного матеріалу.
Тоді ж, почалася розробка нового меню – з овочами, фруктами та іншими корисними стравами, обмежено кількість солі та цукру, а натомість збільшено кількість м’яса, риби, свіжих овочів і фруктів.
В межах реформи відбувається і комплексне оновлення законодавства та стандартів організації харчування.
Стратегічна мета реалізації реформи – забезпечити різноманітне, збалансоване та якісне харчування в закладах освіти, сприяючи соціальному захисту вразливих груп населення та формуючи навички здорового харчування серед дітей і дорослих.
Показники досягнення стратегічної мети:
- зменшення відсотка ожиріння серед дітей до 18 років;
- рівень задоволеності учнів харчуванням у закладах освіти;
- зміна харчових уподобань дітей шкільного віку;
- збільшення кількості учнів, які харчуються в закладах освіти;
- збільшення кількості комплексно модернізованих або відновлених харчоблоків.
Та найголовніше – реалізація Стратегії реформи шкільного харчування має стати основою для формування здорового суспільства і зниження рівня неінфекційних захворювань в Україні.
З 1 січня 2022 року усі заклади освіти Зіньківської міської ТГ перейшли на нове меню для учнів та вихованців. Постійно розробляються та подаються на погодження до держпродспоживслужби чотирьохтижневе сезонне меню, у якому враховуються нові норми споживання харчових продуктів.
Зі шкільних їдалень зникли продукти, які не належать до корисних для здоров’я. Немає ковбаси, паштетів та сосисок. Також зникли солодощі, солодкі напої, в тому числі солодкі чай та йогурти.
Чим заборонено годувати дітей у школах?
– м'ясні і рибні продукти промислового і кулінарного виробництва;
– гриби;
– непастеризоване молоко і молочні продукти, виготовлені з непастеризованого молока;
– непастеризовані соки, газовані напої та кава;
– рибні, м'ясні, плодоовочеві та інші консерви промислового виробництва, крім пастеризованих соків без додавання цукру і підсолоджувачів;
– продукти (особливо чипси, сухарики) з вмістом солі більше 0,12 грам на 100 грам готового продукту або з вмістом цукрів більше 10 грам на 100 грам готового продукту;
– продукція домашнього виробництва;
– також заборонено продавати кондитерські вироби та солодкі продукти, вироби з кремом, морозиво, харчові концентрати.
Чим харчуються діти?
Наразі передбачено, чотиритижневе меню для різних сезонів (осіннє, зимове, весняне і літнє). Це дозволяє урізноманітнити раціон.
Наприклад, восени діти їдять більше фруктів та овочів – сливи, груші, кавуни і дині, баклажани, свіжі огірки та помідори. Щодо зими і весни, то там використовуються мандарини, апельсини тощо.
Ковбаси, паштети та сосиски замінені стравами з риби та м’яса. Використовується більше овочів, зокрема бобових, більше фруктів, кисломолочної продукції.
Страви з яєць: скрамбл (звичайний і безглютеновий), пухкий омлет з орегано (звичайний і безглютеновий), фріттата та ін.
Основні страви з м’яса та риби: пастуший пиріг з куркою, тушкована капуста з овочами та м’ясом, куліш з курячим м’ясом, плов з курячим м’ясом, чилі кон карне з куркою, котлета по-міланськи з сиром, курячі нагетси, курка по-італійськи, курячий шніцель, запечене філе курки з орегано, куряче стегно в гірчичному соусі, курка запечена в імбирному соусі, печеня по-домашньому з куркою, курка тушкована в соусі гуляш з кмином, бігос з гречкою та курячим м'ясом, чахохбілі з куркою, болоньєзе, кебаб з сиром, рибні нагетси, риба запечена з морквою та цибулею, риба тушкована з овочами у томаті, минтай, запечений у соусі “Бешамель”, рибні фрикадельки, рибні стіки, рибні котлети, рибний закритий пиріг зі спеціями та ін.
Гарніри: овочі з соусом "Бешамель", товчанка, пшоняна каша з квашеною капустою, горохове пюре з зеленого гороху, горохове пюре з чорносливом, лобіо з квасолею, сочевиця зі спеціями, квасоля біла/червона, кус-кус, галушки, ньоки картопляні (галушки), рис з кмином/з ореганом, відварена картопля, гречана каша з чебрецем, булгур, овочева паелья з куркумою (морква, цибуля), гречка з томатною пастою, каша пшенична, картопляне пюре з орегано, банош, овочеве соте, овочеве рагу з зеленим горошком, кабачки в панірувальних сухарях, різотто з зеленим горошком та твердим сиром та ін.
Десерти: запіканка сирна/рисова з ягідним кюлі, мак енд чіз, пан де калатрава, манний пудинг, мланманже, оладки кукурудзяні з манкою, панкейки бурякові, яблуко запечене з сиром, яблуко з каркаде, шуліки з маком, печиво цитрусове, печиво вівсяне, ліниві вареники, синабон з корицею, вертута з яблуком, тост з гороховим пюре та яйцем, запіканка морквяно-яблучна, запіканка сирна з яблуком та морквою, запіканка сирна з бананом та сметаною, львівський сирник з морквою, вегетаріанський закритий пиріг, запіканка пшоняна з гарбузом, безглютенові кондитерські вироби, бісквіт банановий безглютеновий, булочки з корицею безглютенові, млинчики безглютенові та ін.
Напої: компот з ягодами та м'ятою, узвар, кисіль вишневий, какао з молоком, напій з шипшини, чай масала, чай з липою/з мелісою, сік: яблучний, томатний, виноградний, морквяний, сливовий, абрикосовий та ін.
Хлібобулочні вироби
За новими нормами, хліб в їдальнях має бути цільнозерновим та з обмеженням солі до 0,45 г на 100 г хліба, макаронні вироби – із борошна твердих сортів.
Усі звикли до хліба з борошна першого гатунку, який втратив вітаміни, клітковину та мінерали в процесі переробки. Часто там є доданий цукор і чимало солі. А от цільнозерновий хліб додасть у раціон більше клітковини.
Кількість хліба на один прийом їжі також скоротили – з 60-80 г до 30-50 г. Усі інші вуглеводи дитина отримає з кашею, картоплею або макаронами.
Солодкі булочки прибрали не лише з меню, але й із продажу в їдальнях. Адже булочки, які зазвичай купували на перекус, – швидкий вуглевод. За хвилину дитина з’їсть її, в моменті підживить енергію, але через 10 хв відчуття голоду повернеться. Школяр знову побіжить в їдальню за булочкою.
Щоб уникнути цього, варто привчити дитину до корисних перекусів: насіння та горіхів (необроблених цукром), фруктів, лавашу з сиром або цільнозернових тостів з крем-сиром, тунцем та овочами. Так вона отримає необхідний тривалий запас енергії.
Хто відповідальний за те, чим годують вашу дитину?
Відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від підпорядкування, типів і форм власності, додержання вимог санітарного законодавства є засновники (власники) та керівники цих закладів.
Внутрішньо реалізацію реформи системи шкільного харчування контролюють:
– директор закладу освіти;
– відповідальний за організацію харчування (заступник директора чи інший працівник, обов’язки якого визначено наказом керівника);
– медпрацівник та кухар.
Зовнішньо – органи місцевого самоврядування (міська рада), органи виконавчої влади (відділ освіти та молоді) та місцева Держпродспоживслужба. Саме до останніх варто звертатися батькам, якщо керівництво школи чи садочка ігнорує їхні зауваження з недотримання норм.
Як здійснюються закупівлі продуктів харчування?
Закупівлі продуктів харчування здійснюються відділом освіти та молоді відповідно до чинних нормативно - правових актів.
Формування потреби продуктів харчування здійснюється на основі інформації наданої керівниками закладів освіти, щодо кількості і якості продуктів, згідно з меню та нормами споживання основних груп харчових продуктів відповідно до Постанови №305 від 24.03.2021 де чітко зазначається (група харчових продуктів, характеристика, частота включення до складу сніданку, обіду або вечері, кількість порцій для відповідної вікової групи на тиждень, маса нетто порцій харчових продуктів для приготування готових страв, або маса нетто порції готового виробу).
Станом на 19.01.2024 року відділом освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської міської ради проведені всі закупівлі по продуктах харчування, де застосовувалися всі процедури закупівель, зокрема закупівлі продуктів у Prozorro Market та укладені договори для харчування дітей в закладах освіти.
Для прикладу, наведемо одну з нещодавніх закупівель, здійснену Відділом освіти та молоді виконавчого комітету Зіньківської міської ради.
16 січня 2024 р. проведено процедуру закупівлі макаронних виробів на суму 91152,00 грн: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2024-01-16-010495-a
Укладено договір на постачання за адресами 33 закладів освіти в межах Зіньківської громади:
- макарони твердих сортів (ракушка) – 450 кг;
- макарони твердих сортів (перо) – 450 кг.
Товар постачається окремими партіями протягом загального строку поставки товару за заявками Замовника. Поставка кожної партії товару здійснюється протягом 24 годин з дати отримання заявки від Замовника.
Доставка до місця поставки товару, навантаження та розвантаження здійснюється продавцем за його власний рахунок та входить до ціни товару.
Продавець забезпечує таке пакування та транспортування товару, яке необхідне для запобігання його пошкодженню та псуванню.
В даному випадку відбулась закупівля за двома позиціями:
1. Макарони з твердих сортів пшениці Belinni (в упаковках по 500 г). https://kozub.com.ua/.../rzhki-zvichajn-gladenk-pasta...
2. Макарони з твердих сортів пшениці Локшина Fettuccine Belinni (в упаковках по 500 г).
https://kozub.com.ua/.../lapsha-pasta-fettuccine-26-500-g...
Оплата здійснюється замовником протягом 10 банківських днів з дати поставки товару та підписання уповноваженими представниками сторін видаткових накладних шляхом перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця.
Чи не була ця закупівля здійснена по завищеній ціні? Проведемо нескладний розрахунок:
Макарони з твердих сортів пшениці Belinni:
43,32 грн * 2 * 450 кг = 38988,00 грн,
де 43,32 грн – ціна за упаковку 500 г продукту на сайті офіційного імпортера продукту до України.
Макарони з твердих сортів пшениці Локшина Fettuccine Belinni:
43,32 грн * 2 * 450 кг = 38988,00 грн,
де 43,32 грн – ціна за упаковку 500 г продукту на сайті офіційного імпортера продукту до України.
91152,00 - 38988,00 - 38988,00= 13176 грн – вартість доставки товару до мережі закладів освіти Зіньківської громади закладена постачальником в ціну товару в ході тендерної закупівлі.
За аналогічним принципом формується ціна закупівлі і інших продуктів харчування для закладів освіти, причому вартість деяких продуктів (особливо овочів та фруктів) може коливатись протягом року залежно від сезону.
Діти – наше майбутнє і ми повинні давати їм все найкраще. Тому якість харчування в закладах освіти є одним із пріоритетних завдань для нашої громади.
На фото зразки із шкільного сезонного меню філій Бірківська гімназія, Шилівська гімназія та Тарасівська гімназія.